Kdo jsme

Když byly našemu Kryštofovi 3 roky, zazněla naplno diagnóza Aspergerův syndrom, tedy jedna z poruch autistického spektra. Brzy na to jsem s ním podnikla měsíční cestu do Asie, která nám dopřála intenzivní a nerušený čas novou situaci vstřebat... Chtěla jsem s ním být sama, lépe mu porozumět, nechat ho pozorovat listy ve větru třeba celý den, když si to bude přát. Potřebovala jsem ho znovu poznat a přijmout fakt, že všechny jeho odlišnosti jsou trvalé a už je nemůžu svádět na "špatný věk" nebo jiné mýty. Taky jsem si chtěla dokázat, že nic není nemožné - že můj život a cestovatelské touhy dítětem neskončily.

A proč zrovna Thajsko? Proč ne! Kdybych se totiž zeptala Kryštofa, kam by rád jel, odpověď by zněla "na Palmovku". Sednout si na lavičku a dívat se, jak se nabíjí elektrobus. Asi by tam klidně jezdil každý den, ale život je změna a svět je plný krásných věcí, lidí, vůní, barev a míst. A já jednoduše odmítám sedět na zaplivaném nádraží - chci mu z těch krás ukázat co nejvíc, i kdyby měly jenom protéct okamžikem.

Jak už to tak bývá, místo zasněného rozjímání nám výprava na vlastní pěst naservírovala pořádné dávky syrové reality a veselých historek, ale svůj účel splnila a troufám si říct, že byla pro oba velmi objevná. Po návratu se mě okolí často ptalo "Proboha proč? Jak to zvládal? Změnil se?" a tak jsem postupně začala psát, kreslit a dávat dohromady útržky z cestovního deníku. Zrodil se Císař ve světě, který je od A do Z mým dílem, včetně grafické podoby a sazby.

 

 

Moje knížka není žádný román, ani odborná literatura o autismu, od toho tu máme jiné... Jde o obyčejný cestovní deník trochu podezřelé dvojice turistů, kterým se z batohu sype lego a teče kečup. Deník psaný od podlahy, optikou matky, snažící se vypořádat s nově nastalou situací po svém. Což se ne vždycky daří:).

Přestože je Císař pro mě hodně intimní a spíš než knihu ho vnímám jako "zhmotněnou zkušenost", ráda bych ho vydala a poslala mezi lidi... Proč? Protože věřím, že může inspirovat, dodat odvahu nebo prostě jenom pocit, že v tom člověk není sám. Protože může dětem s Aspergerovým syndromem (a jejich rodinám) přinést do života více porozumění a shovívavosti, které tolik potřebují a hlavně, si je zaslouží. Jsou totiž úžasné!:)

Protože i naši nejbližší začali po přečtení knížky přistupovat ke Kryštofovi s větším respektem. A protože i Vy máte možná v okolí malého Sheldona Coopera, aniž o tom víte... 

 

A KDOŽE TO TEDA VLASTNĚ JSME?

Jsme rodina, která si vlastně všechno dělá tak trochu po svém. Dva designéři, kterým se narodil kluk, co ve dvou letech bezpečně rozeznával jednotlivé typy autobusů, tramvají nebo vlaků. A mám oprávněné podezření, že právě tuto schopnost zdědil po panu otci... Ten se svojí výzvě taky postavil čelem a začal pro náročného Kryštofa vyvíjet na 3D tiskárně všechny jeho oblíbené modely dopravních prostředků. Bez problémů jezdí po univerzálních dřevěných kolejničkách a reálně napodobují své skutečné předlohy. Ne, že bych mu tady chtěla dělat reklamu, ale několik z jeho modelů najdete tady v eshopu a já mu za to moc děkuji! Jestli si ovšem neradi jezdíte a místo toho trávíte drahocenné volno v přírodě, sáhněte po cestovním plecháčku... A Kryštof pro Vás taky něco namaloval, takže jestli máte doma kousek bílé stěny a oceníte malý obraz typu "tramvaj T6 s polopantografem při západu slunce", může být Váš....

Děkujeme, že jste dočetli až sem a že nás podporujete!:)

Zpět do obchodu